­
­
­
­

Haşıl

Malzemesi:

3 su bardağı haşıllık buğday ( yani çok ince çekilmiş, dövülmüş ince bulgur taneleri şekline getirilmiş aşurelik buğday)

1 çay kaşığı tuz

Üzeri için:

1 su bardağı ayran ( sarmısaklı veya sarımsaksız )

2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı veya margarin

Yapılışı : Haşıllık buğdayı yıkadıktan sonra süzelim. Bir tencereye alalım. Üstünü örtecek kadar su ilave edip, tuzunu ekleyelim. Buğdayları iyice yumuşayıncaya kadar pişirelim. Sonra geniş bir servis tabağına pişen haşılı alalım. Bir kaşık yardımıyla düzeltip ortasını çukurlaştıralım. İsteğe göre buraya sarımsaklı veya sarımsaksız ayranı dökelim. Üzerine de iki kaşık eritilmiş ve kızdırılmış yağı gezdirip sıcak olarak servis yapalım.

­
­

AĞRI YEMEK TARİFLERİ

Gösteberg (Buğulama)

Malzemeler:
Genç kuzu ve oğlak eti
Tereyağı
Salça
Gösteberg adı verilen dağ otu

Hazırlanışı: Genç kuzu veya oğlak kesilip yüzüldükten sonra ayıklanıp doğranır. Tereyağı ve salça ile yoğrulur. Üzerine gösteberg otu ince kıyılarak serpilir. Sonra bu etler, aynı hayvanın postu içerisine koyularak, açık yerleri dikilir. Düz bir yerde üzerine nemli toprak yığılır. Bu toprağın üzerinde bir saat kızgın ateş yakılır. Bir süre dinlendirildikten sonra post açılarak servis yapılır

Selekeli (Saç Kavurma)

Malzemeler:
Taze oğlak veya kuzu eti
sarımsaklı yoğurt
tereyağı

Hazırlanışı: Taze et doğranır. İçine tereyağından eritilmiş salça konur. Bu şekilde kızartılan et indirilip, bir süre dinlendirilir. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek servis yapılır.

Abdigör köftesi

Malzemeler:
Kemiksiz kuzu,
oğlak veya dana eti
Soğan
Haşlanmış pirinç ve baharat

Hazırlanışı: Taze et ağır bir cisimle iyice dövülür. Hamur haline gelen et, baharat ve haşlanmış pirinçle yoğrulur, köfteler yapılır. İnce doğranmış soğanlar su içerisinde tuzla birlikte kaynatılır. Kaynar suya hazırlanmış köfteler atılır. Piştikten sonra bir saat dinlendirilen köfteler , pilav üzerine konularak servis yapılır.